واژه یابی

حجم 8.9 مگابایت
نسخه 2.0.4

توضیحات

com.navidokht.persian

آموزش زبان به کمک موبایل (MALL) یکی از شیوه‎های نوین زبان‎آموزی است. نرم‎افزار «واژه‎بازی» مبتنی بر همین فناوری برای تسریع و تسهیل یادگیری زبان فارسی توسط بنیاد سعدی طراحی شده است.

مخاطبان: نرم‎افزار واژه‌بازی یک ابزار کمک‎آموزشی برای همه کسانی است که می‎خواهند دامنه لغات زبان فارسی خود را به عنوان یک زبان خارجی یا زبان دوم تقویت کنند و از نظر سطح زبانی، همه کسانی که با زبان فارسی در حد پیش‌میانی و بالاتر آشنا باشند، می ‏توانند از این نرم‎افزار واژه‎های زیادی را در ساختار جملات صحیح بیاموزند. محتوای این نرم‌افزار برای آموزش در سطح مقدماتی توصیه نمی‌شود و برای زبان‌آموزان دورۀ میانی که ترجیحاً کتاب آموزش کاربردی واژۀ  بنیاد سعدی را مطالعه کرده باشند، در نظر گرفته شده است.

ساختار نرم‌افزار:

۱٫ ثبت‌نام: زبان‌آموز پس از مشاهده آرم بنیاد سعدی و نرم ‏افزار، وارد صفحه دوم می ‏شود که با انتخاب نام‌کاربری و رمز عبور و ارائه آدرس الکترونیکی وارد سیستم کاربران اپلیکیشن شده و امکان ارسال نامه الکترونیکی به منظور اطلاع‌رسانی و یادآوری برنامه درسی او فراهم می‌شود.

۲٫ صفحه منو (نمایش حوزه‎های واژگانی: (در صفحه بعدی، زبان‌آموز ۱۲ آیکن مربوط به حوزه‏ های واژگانی به همراه نام و تصویر حوزه ‏ها را مشاهده می‏ کند که زبان‌آموز با انتخاب هریک از حوزه‌های واژگانی فعالیت‌های مربوط به آنها را مشاهده می‏ کند (شایان ذکر است که زبان‌آموز باید بازی را از مرحلۀ اول شروع کند و با پاسخ صحیح و باز شدن قفل هر مرحله به مراحل بعدی دسترسی یابد.) هریک از حوزه‌های واژگانی شامل چند گام است.

محتوا: محتوای این نرم‎افزار در دو سطح در نظر گرفته شده است:

محتوای سطح ۱ برای زبان‎آموزان سطح پیش‎میانی و میانی مناسب است که در دوازده حوزه واژگانی، مجموعاً ۱۸۰ گام دارد. هر حوزۀ واژگانی به تعداد ۵±15 گام دارد که در هر گام زبان‌آموز باید یک واژه را پیدا کند. هدف اصلی در تمام گام‌ها آموزش واژه و سنجش دانش واژگانی در بافت جمله و همچنین رعایت نکته‌های دستوری در جمله‌ها است. در هر گام از بازی، کاربران به کمک عنوان حوزه واژگانی و بافت جمله و تعداد خانه­ های خالی حروف و حروف ارائه شده در جدول حروف به پاسخ درست می‎رسند.

در صورتی که کاربر موفق به پیدا کردن واژه مورد نظر نشد، می‎تواند از بخش راهنما کمک بگیرد. در این بخش با کسر تعدادی امتیاز از کاربر، به وسیله یکی از سه روش زیر کاربر راهنمایی می‎شود:

۱) ارائه تصویر واژه مورد نظر  2) ارائه معادل انگلیسی واژه ۳)  ارائه توضیح فارسی در مورد واژه 

محتوای سطح ۲ برای زبان‎آموزان سطح فوق میانی و بالاتر مناسب است. محتوای این سطح متشکل از واژه‌های انتزاعی‎تر و جمله‌های دشوارتر است که زبان‎آموز باید در متن آن‎ها را جاگذاری کند. در بخش راهنما نیز کاربر به کمک مترادف و تعریف و توضیح آن واژ به زبان فارسی راهنمایی می‎شود.


دیدگاه کاربران

برچسب ها : ,